Jesienny festyn w plenerze – jak przygotować go w 5 krokach?
Zorganizowanie jesiennego festynu w plenerze wymaga uzyskania odpowiedniej zgody właściciela terenu, a także ustalenie ram czasowych imprezy. Jeśli jest to impreza masowa wymaga zgłoszenia w urzędzie miasta, bądź gminy. Na tym etapie trzeba mieć wszystko dokładnie zaplanowane. Jeśli impreza masową nie jest za jej zabezpieczenie nie odpowiada miasto i trzeba znaleźć odpowiednią firmę ochroniarską, bądź wystąpić z wnioskiem do policji. W każdym przypadku niezbędne będzie zastosowanie taśmy grodzeniowej, zwłaszcza jeśli planuje się podział przestrzeni na różnorodne strefy rozrywkowe.
Zabezpieczenie imprezy – odpowiednie przeszkolenie pracowników i stworzenie planów ewakuacji ma kluczowe znaczenie
Wybierając firmę zabezpieczającą jesienny festyn w plenerze trzeba zwrócić uwagę na jej kompetencje, czyli opinie, a także doświadczenie w branży. Istotne znaczenie ma oczywiście odpowiednie przeszkolenie pracowników. Często zdarza się bowiem, że w takich firmach pracują osoby, które nie posiadają wystarczającej wiedzy dotyczącej ochraniania dużych imprez. Stale zmieniająca się i często zaawansowana jeśli chodzi o wiek kadra również nie jest dobrą rekomendacją. Zatem, jeśli znajdzie się już odpowiednią firmę, można podpisać umowę. Konieczne będzie również sporządzenie planu terenu z zaznaczeniem dróg komunikacyjnych i ewakuacji, które są niezbędne. Oczywiście muszą być one odpowiednio zabezpieczone i tu sprawdzi się taśma grodzeniowa, choć może mieć ona również inne zastosowanie.
Strefa kreatywna dla dzieci – wspólne malowanie na płótnie i malowanie twarzy
Na jesiennym festynie nie może zabraknąć strefy przeznaczonej specjalnie dla dzieci. Organizacja takiego festynu może odbywać się pod hasłem pokonania jesiennej chandry i odnalezienia kolorów jesieni. Dzieci mogą wziąć udział w konkursie malarskim, gdzie za pomocą farb i akwareli przedstawią swój pomysł na odnalezienie radości w dni, kiedy coraz mniej jest słońca. Oczywiście radość musi malować się również na twarzach, dlatego nie może zabraknąć wspólnego malowania twarzy z udziałem animatorów. Można nawet zaprosić charakteryzatorów, którzy przedstawią dzieciom techniki kamuflażu, czyli wtopienia się w otaczającą naturę. A pomysłów na tę strefę może być znacznie więcej.
Strefa koncertowa – muzyka łagodzi obyczaje
Na jesiennym festynie można postawić na muzykę rozrywkową, koncerty lokalnych zespołów czy zaproszonych gwiazd. Jednak doskonałym pomysłem może być zorganizowanie w ramach wydarzenia koncertów muzyki poważnej, wszak to ona najlepiej koi nerwy i może działać pozytywnie na obniżony jesienią nastrój. Mogą to być koncerty smyczkowe, fortepianowe albo nawet gitarowe. W tym miejscu konieczne będzie wyznaczenie dróg ewakuacyjnych i komunikacyjnych, także tych prowadzących do innych stref.
Strefa sportowa – fitness na świeżym powietrzu i bieg po endorfiny
Na jesiennym festynie nie może zabraknąć strefy aktywności. W niej zaproszeni trenerzy mogą organizować ćwiczenia na świeżym powietrzu. Może być to popularna zumba albo ćwiczenia w rytm muzyki na stepie, albo popularna ostatnio wśród celebrytów joga w plenerze. Punktem kulminacyjnym imprezy może być „Bieg po endorfiny”, czyli podsumowanie celu organizacji jesiennego festynu. Tutaj również konieczne będą taśmy grodzeniowe, zwłaszcza jeśli trasa biegu ma być dłuższa, aby publiczność mogła dopingować zawodników, a także dla zabezpieczenia stref z posiłkami i wodą na trasie.
Strefa kulinarna, czyli pieczone ziemniaki i inne jesienne specjały
Na żadnym evencie również tym organizowanym w plenerze nie może zabraknąć strefy kulinarnej. Tutaj także musi znajdować się taśma grodzeniowa, zwłaszcza jeśli znajdują się stanowiska z grillem, by zabezpieczyć teren. Nie może tu zabraknąć typowych rozgrzewających potraw jesiennych, takich jak gulasz czy bigos. Można postawić również na pieczone na grillu lub ognisku ziemniaki.
Organizacja jesiennego festynu wymaga przede wszystkim odpowiedniego planu. Wszystkie strefy muszą być odpowiednio rozmieszczone, a atrakcje dokładnie zaplanowane. Niewątpliwie dużą rolę pełni również promocja wydarzenia, w którą również warto zainwestować.