cagtering gluten free

Dieta gluten free od podszewki – czy każdy może się na nią zdecydować?

Dieta bezglutenowa jest bardzo modna, niestety wśród celebrytów, którzy często ją promują nie mając zupełnie pojęcia, że może być ona stosowana tylko w określonych przypadkach. W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się diecie gluten free. Dowiecie się także, kiedy można ją stosować.

Dlaczego dieta gluten free jest modna?

O diecie bezglutenowej można powiedzieć sporo. Jedną z tych rzeczy, która przychodzi do głowy wielu osobom jest to, iż jest ona promowana przez celebrytów o wątpliwej reputacji, którzy autorytetami nie są. Ale czy wiecie, dlaczego tak wiele „gwiazdeczek” ją stosuje? Odpowiedź jest banalnie prosta, bo będąc na takiej diecie bardzo łatwo można schudnąć, a przy tym nie ponosi się specjalnie dużych wyrzeczeń, przynajmniej z pozoru, bo niestety stosowanie diety gluten free dla wielu osób może być bardzo szkodliwe i prowadzić do wielu niedoborów. Dlatego też, nim przejdziecie na taką dietę, upewnijcie się, że są wskazania do tego, bo w innym przypadku znacznie sobie zaszkodzicie.

Kto powinien stosować dietę bezglutenową?

cagtering gluten free

Wiele mówi się o glutenie. Bądźmy szczerzy, większość z nas słyszało nazwę gluten, ale czy wiecie tak naprawdę o co w tym zamieszaniu z glutenem chodzi. Otóż na samym początku warto dowiedzieć się, czym jest gluten. Jest on niczym innym jak mieszanką białek roślinnych takich jak prolamin i glutein. Występuje w ziarnach zbóż. W diecie przeciętnego człowieka glutem jest nie tylko nieszkodliwy, ale też wskazany, wszak w produktach zbożowych jest duża ilość błonnika. Jest on niezbędny dla zachowania odpowiedniej perystaltyki jelit. Dodatkowo dieta gluten free możne prowadzić do niedoborów mikroskładników w diecie, choćby żelaza czy cynku. Ale to nie koniec, bo osoby, które bez przyczyny, z powodu mody, albo dla smuklejszej sylwetki zrezygnowały z jedzenia glutenu, są bardziej narażone na cukrzycę, ale i raka jelita grubego. W przypadku raka wynika to z faktu, że niedobór błonnika sprawia, że jelita są bardziej zanieczyszczone, ale też mogą rozwijać się w nich patogeny. Ale oczywiście nie wszyscy mogą spożywać gluten. Problemy z jego trawieniem występują u chorych na celiakię, chorobę Duhringa czy gdy stwierdzono alergię na pszenicę bądź nadwrażliwość na gluten. Tylko w takich przypadkach dieta gluten free jest wskazana i bezwzględnie należy ją stosować, ale aby o tym się przekonać należy udać się do lekarza. Do potwierdzenia diagnozy niezbędne jest przeprowadzenie badania krwi na nietolerancję.

Gdy diagnoza się potwierdzi – co wtedy?

Jeżeli okaże się, że rzeczywiście cierpicie na celiakię czy inną formę nietolerancji glutenu należy wprowadzić dietę bezglutenową w 100%. Na początku może to nie być łatwe, wszak zawsze na produktach musicie szukać oznaczeń „gluten free”, albo znaku przekreślonego kłosa. Konieczne jest wtedy wyeliminowanie z jadłospisu wszystkich zbożowych produktów, np. pszenicy i wszelkich jej odmian, także jęczmienia czy żyta, a nawet kaszy mleczno-zbożowej czy musli. Można natomiast jeść ryż biały i brązowy, a także kukurydzę, grykę, proso, amarantus czy quinoe. Jeżeli boicie się, że poprzez niewłaściwie zbilansowaną dietę sobie zaszkodzicie czy też nie macie czasu na gotowanie, to dobrą alternatywą jest catering gluten free.

Dlaczego nie należy ulegać modzie?

Moda się zmienia, ale moda może być też szkodliwa. W przypadku mody na dietę bezglutenową można powiedzieć, że zasada o szkodliwości się potwierdza. A przecież nie można ulegać czemuś tylko dlatego, że jest modne, tym bardziej że jest szkodliwe. A dieta gluten free jest szkodliwa jeżeli stosują ją osoby, które nie cierpią z powodu nietolerancji. Zastanówcie się więc, czy z powodu utraty kilku kilogramów jesteście w stanie poświęcić swoje zdrowie i narazić organizm na niedobory, co będzie mieć miejsce, jeżeli będziecie stosować ją, pomimo braku wskazań. Taka dieta dedykowana jest dla osób chorych czy z nietolerancją, a nie dla wszystkich. Nawet jeżeli wydaje Wam się, że macie nietolerancję, to absolutnie nie powinniście wprowadzać takiej diety bez potwierdzenia diagnozy u lekarza, na podstawie informacji znalezionych w sieci.

Dieta gluten free jest uzasadniona, ale tylko w określonych przypadkach. Zatem na własną rękę nie można jej stosować. Najpierw wizyta u lekarza, a potem dieta, a nie odwrotnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij