Jak stworzyć w pełni ekologiczny ogródek z krzewami owocowymi – czy to możliwe?
Ogródek w pełni ekologiczny, to taki, w którym nie stosuje się chemicznych środków ochrony roślin i stawia się na naturalne nawozy. Jest to ważne w kontekście zarówno ogródków warzywnych, jak i sadów. Dziś przyjrzymy się ogrodowi, który może sadem nie jest, ale ze względu na obecność owocujących krzewów aspiruje do tego miana. Jak go stworzyć i czy da się to zrobić zupełnie bez chemii?
Wybierz sadzonki najwyższej jakości odporne na choroby
Aby móc ograniczyć lub wyeliminować stosowanie chemii w ogrodzie, to najlepiej wybrać takie sadzonki, które są wysoce odporne na choroby. Takie mogą, być zarówno drzewa, jak i krzewy owocowe – LINK przeniesie Cię do oferty sklepu, gdzie znajdziesz najwyższej jakości sadzonki agrestu, porzeczki, pigwowca, aronii, maliny czy jeżyny. Prawidłowa pielęgnacja, czyli przycinanie, a w okresie suszy podlewanie wokół systemu korzeniowego, bez moczenia liści, a także stosowanie kompostu lub obornika może znacząco ograniczyć tendencję do pojawiania się chorób, czy też wzbogacanie ich o mączkę bazaltową, która odstrasza szkodniki, np. ślimaki.
Znajdź odpowiednie stanowisko i zaplanuj nasadzenia, by nie ograniczać rozrostu roślin
W jakich warunkach powinny być sadzone krzewy owocowe. Oczywiście wiele zależy od gatunku, jednak generalnie preferują stanowiska słoneczne, które sprzyjają dojrzewaniu owoców. Dzięki temu ich smak może być bardziej wyrazisty. Niektóre gatunki można też uprawiać w półcieniu. Ważne jest również sadzenie w odpowiednich odstępach. W przypadku agrestu powinno to być od 1 do 1,2 m. W podobnych odległościach od siebie do 1,5 m należy sadzić aronię, a w przypadku rzędów, należy zachować odstęp 3,5 m. Jest gatunkiem wyjątkowo odpornym na szkodniki, zatem w jej przypadku stosowanie środków ochrony roślin nie powinno być konieczne. Krzewy owocowe jeżyn rozrastają się nawet do dwóch metrów, zatem należy pozostawić odstęp od 2-3 metrów pomiędzy nasadzeniami. Wymagają też podpór, gdyż mają zwisający pokrój ze względu na wyjątkowo duże i ciężkie owoce.
Postaw na ekologiczne nawożenie i ochronę przed szkodnikami
W ekologicznym ogrodzie niezbędne jest ekologiczne nawożenie, zatem zawczasu przygotuj kompostownik, bo musisz wiedzieć, że kompost dojrzewa około trzy kwartały. Należy go regularnie wzruszać, czyli mieszać poszczególne warstwy. Ponadto należy dbać by nie był przesuszony ani też zbyt wilgotny. W przypadku krzewów o odczynie kwaśnym takim jak chociażby borówka amerykańska należy stosować torf wysoki. Gdy krzewy mają odczyn lekko kwaśny może im wystarczyć klasyczny kompost wzbogacony odrobiną torfu. Rośliny o odczynie zasadowym w ogrodzie warto zasilać obornikiem. Zarówno kompost jak i obornik można mieszać z mączką bazaltową. Jej stosowanie jest nieco kontrowersyjne ze względu na to, że owady latające mogą przez nią zginąć, jeśli oblepią się jej pyłem. Zamiast stosować tę metodę na ślimaki, warto zacząć od naturalnych zasieków, czyli płotków wokół krzewów.
Zwróć uwagę na samopylność i obcopylność, a także występowanie w formie piennej
Jak zapewne wiesz drzewa i krzewy w ogrodzie mogą być samopylne lub obcopylne. Te pierwsze polecane są do mniejszych ogrodów, gdyż do zapylania nie potrzebują obecności innego gatunku. Warto podkreślić, że większość krzewów owocowych jest samopylna. Dodatkowo można wybrać np. maliny w formie piennej. Taka forma gwarantuje łatwiejszą pielęgnację. Można bez problemu ochronić system korzeniowy przed wysychaniem, stosując korę, a także podlewać, bez obaw o zalanie liści.
Warto obok krzewów, jeśli dysponuje się odpowiednio dużą przestrzenią, posadzić także karłowate drzewka ogrodowe. Rajska jabłoń ma bardzo obfite plony, a na dodatek jej owoce świetnie nadają się na przetwory i komponują z owocami leśnymi, czyli krzewami owocowymi uprawianymi w ogrodzie. Poszczególne gatunki roślin w ogrodzie ekologicznym nie mogą konkurować ze sobą o wodę czy składniki odżywcze, dlatego nie warto wybierać gatunków bardzo ekspansywnych. Do tego istotne znaczenie ma dbałość o trawnik, wszak na nim rosną chwasty.
Odpowiednie postępowanie według wskazówek sprawi, że będziesz cieszyć się pięknym ogrodem. Nie zapominaj też, że cięcie w okresie wiosennym i letnim ma duże znaczenie.