Czy jazda na rowerze zimą to doby pomysł? Tylko fakty i zero mitów.
Zima w pełni. Cóż, okazuje się, że jednak nie jest taka fajna i do teraz nie wiemy dlaczego czekaliśmy na śnieg, który aktualnie nas solidnie denerwuje. Rzecz jasna słowo denerwuje jest najdelikatniejszym określeniem, bo kojarzą nam się bardziej dosadne słowa. Ale prawda jest taka, że zimą nie powinniśmy rezygnować z rzeczy, które sprawiają nam przyjemność. I tutaj mamy na myśli choćby jazdę na rowerze. Ale czy, aby na pewno jest to dobry pomysł? Jasne, że tak. Poznajcie fakty i zero mitów.
Przyjemność przez wielkie „P”
Jazda na rowerze jest przyjemnością, wszak pozwala się odstresować, wypocząć, ale i odprężyć, a do tego wszystkiego wpisuje się w zdrowy styl życia. Również zimą nie trzeba z niej rezygnować. W końcu po co rezygnować z przyjemności. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że może być bardziej męcząca, bo trzeba poradzić sobie na nie do końca odśnieżonej drodze, ale trzeba też ominąć zaspy. Ale jednak zyska się wiele. Pomyślcie tylko, że większy wysiłek, to więcej spalonych kalorii, co biorąc pod uwagę święta i Sylwestra wydaje się całkiem dużą zaletą. Swoją drogą nie trzeba obawiać się dodatkowych kilogramów. Ale też należy zdawać sobie sprawę, że ryzyko wypadku czy upadku jest większe. O tym, że trzeba zawsze mieć założony kask i ochraniacze nie musimy chyba przypominać i dotyczy to nawet krótkich przejażdżek. Ale trzeba pamiętać, by omijać zaspy i w żadnym przypadku nie wjeżdżać na lód.
Stan techniczny ma znaczenie
Oczywiście przed przejażdżką rowerową trzeba sprawdzić swój jednoślad. Musi być on w 100% sprawy. Przede wszystkim ważne są…wszystkie podzespoły. I mamy tutaj na myśli naprawdę wszystkie podzespoły. Trzeba więc dokładnie sprawdzić układ hamulcowy, ale też kierowniczy. Tutaj duże znaczenie mają manetki rowerowe, które są jakże istotną część układu napędowego roweru, sterującą pracą przerzutki, ale też przekładni, przy pomocy której przełącza się w nim biegi. Podzespoły rowerowe na skutek soli i pisaku, ale też śniegu, błota czy wilgoci mogą ulegać szybszemu zużyciu. Stąd tak ważne jest to, by o nie dbać. Konserwacja bywa przydatna. Do tego po każdej jeździe należy oczyścić rower z największego zabrudzenia.
Dobre opony zimowe to podstawa
Wiadome jest, że w przypadku samochodów na bezpieczeństwo, ale i wygodę jazdy zimą w znacznym stopniu wpływają opony. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku rowerów. Trzeba przyznać, że rzeczywiście zwiększają one komfort jazdy, ale i bezpieczeństwo. W dobre opony trzeba zainwestować nieco więcej, ale jednak nie od dziś wiadomo, że na pewnych rzeczach oszczędzać nie można. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze? Na pewno nie należy kupować modeli budżetowych i w żadnym przypadku nie należy kupować opon w supermarkecie. Cechą dobrych zimowych opon rowerowych jest zdolność do samooczyszczenia. Ich bieżniki powinny być też agresywne. Pamiętajcie, że dobrym rozwiązaniem są opony rowerowe z kolcami, które ułatwiają jazdę rowerem w niesprzyjających warunkach takich jak nie tylko śnieg, ale też gołoledź czy nawet w odwilży i błocie. Opony muszą być też szersze, dzięki temu lepiej trzymają się nawierzchni. Jaki rower więc wybrać? Każdy jednoślad może dobrze się sprawdzić do jazdy zimą. Można postawić choćby na rowery składane czy miejskie. Kluczowe znaczenie ma ich stan techniczny, ale też dopasowanie do drogi. Kolejnym ważnym elementem są też opony, na których nie można oszczędzać.
Czy jazda na rowerze zimą to dobry pomysł?
Jasne, że tak. Może sprawić Wam sporo przyjemności. Jednocześnie nadal na rowerze możecie dojeżdżać do pracy czy na zakupy. Warto pamiętać, że zimy w Polsce nie są zbyt ostre i to, że teraz jest śnieg nie oznacza, że za tydzień też będzie. Pamiętajcie jeszcze o ciepłej bieliźnie termoaktywnej oraz obuwiu, które jest nie tylko wygodne, ale też bezpieczne. Dobrze sprawdzą się buty SPD. Nogawki spodni nie mogą być za szerokie, bo mogą wkręcić się w pedały, a to będzie skutkować upadkiem. Kurtka powinna być lekka i ciepła. Nie może być zbyt luźna, ani też dopasowana, bo wtedy będzie utrudniać ruchy. Nie zapomnijcie mieć zawsze pełnego bidonu z wodą. Pogoda nie powinna być przeszkodą w jeździe na rowerze.