Bezpieczne holowanie pomoc drogowa zawsze do usług

Bezpieczne holowanie pomoc drogowa zawsze do usług

Nie da się przewidzieć sytuacji, kiedy samochód ulegnie awarii, kolizji czy wypadkowi. Nawet najbardziej zadbane auto może się popsuć, a najbardziej uważny kierowca może stać się ofiarą wypadku. Warto być na to przygotowanym i wiedzieć co, w takiej sytuacji robić. W momencie, gdy samochód nie może samodzielnie jechać, trzeba pomyśleć o holowaniu. Są dwie metody, tzn. można poprosić o pomoc znajomych lub skorzystać z usług proponowanych przez profesjonalne firmy. Gdy wolisz rozsądne rozwiązania, zapytaj o pomoc drogową firmę AUTO-HOL Grzegorz Gliński.

Wypadek na drodze - nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna pomoc drogowa

Wypadek na drodze – nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna pomoc drogowa

Holowanie samochodu – podstawowe informacje

Holowanie to jedna z usług, której chciałby uniknąć każdy kierowca. Niestety, czasem pewne sytuacje dzieją się niezależnie od naszej woli i nie mamy na nie wpływu. Na drodze może dojść do wypadku, samochód może nagle stanąć i odmówić dalszej współpracy. Bywa, że problem jest wynikiem niedopatrzenia kierowcy, zatankowania złego paliwa czy niewymieniania zużytej części. Najczęściej jednak holowanie jest następstwem wypadku. W takiej sytuacji trzeba zrobić wszystko, aby auto nie zawadzało na drodze i nie powodowało kolejnych niebezpiecznych zdarzeń. Obowiązkiem kierowcy jest odholowanie samochodu w bezpieczne miejsce, np. do garażu, na parking czy bezpośrednio do warsztatu samochodowego. Najbezpieczniejszą metodą jest skontaktowanie się z pomocą drogową, która w profesjonalny sposób zabezpieczy samochód i przetransportuje go we wskazane miejsce.

Kobieta stoi przy otwartej masce samochodu - pomoc drogowa pomoże. Wystarczy zadzwonić

Kobieta stoi przy otwartej masce samochodu – pomoc drogowa pomoże. Wystarczy zadzwonić.

Autoholowanie – przepisy Kodeksu Drogowego

Zasady prawidłowego holowania pojazdu określa Kodeks Drogowy. Każdy kierowca powinien się z nimi zapoznać, ponieważ nieprzestrzeganie prawa grozi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Holowanie w nieumiejętny sposób to nie tylko ryzyko otrzymania mandatu, ale również dalszego uszkodzenia samochodu.  Przepisy drogowe określają grupę pojazdów wyłączonych z samodzielnego holowania, podają również, jak czynność należy wykonywać w prawidłowy sposób.

  • Holowanie pojazdu musi odbywać się za pomocą specjalistycznego sprzętu, tj. liny holowniczej, haków oraz ucha holowniczego.
  • Linka holownicza wymaga odpowiedniego oznakowania. Powinna być oznaczona naprzemiennymi pasami, w kolorze białym lub czerwonym. Alternatywą jest umieszczenie żółtych lub czerwonych chorągiewek.
  • Zabronione jest holowanie pojazdów po autostradzie. Wyjątkiem jest holowanie auta do najbliższego zjazdu, ale tylko pojazdem przeznaczonym do tego celu, np. lawetą pomocy drogowej.
  • Zabronione jest holowanie pojazdu z przyczepą.
  • Zabronione jest holowanie pojazdu z niesprawnym układem kierowniczym, układem hamulcowymi oraz niesprawnymi światłami.
  • Pojazd holowany i holujący muszą być prawidłowo oznakowane.
  • Pojazd holowany, z tyłu, po lewej stronie musi mieć umieszczony trójkąt ostrzegawczy.
  • Jeżeli na zewnątrz panują niesprzyjające warunki atmosferyczne i słaba widoczność, pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne.
  • Światła awaryjne powinny być wyłączone, ponieważ mogą wprowadzać innych kierowców w błąd.
  • W trakcie holowania należy poruszać się prawym pasem.
  • Zmiana kierunku musi być sygnalizowana przez pojazd holowany oraz holujący.
  • Dwa pojazdy, holujący i holowany muszą mieć włączone światła mijania.
  • W pojeździe, który jest holowany, musi znajdować osoba, która ma prawo jazdy.
  • W trakcie holowania nie można gwałtownie ruszać i hamować, ponieważ grozi to zerwaniem linki holowniczej.
  • Dozwolona prędkość to  30 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza obszarem zabudowanym.

Jak prawidłowo holować samochód?

Prawidłowe holowanie pojazdów nie jest łatwe. Wymaga odpowiednich umiejętności, dobrego sprzętu oraz doświadczenia. Kierowca, który kieruje holownikiem, musi wykazać się dużym opanowaniem, ponieważ nieumiejętny ruch może skończyć się wypadkiem. Musi pilnować prędkości, ponieważ w razie kolizji, to właśnie kierowca ponosi odpowiedzialność i otrzyma mandat, a szkody będą pokryte z jego polisy OC. Warto o tym pamiętać, gdy kolega poprosi nas o przysługę lub my zgłosimy się o pomoc do bliskiej osoby. W trakcie jazdy należy pilnować odległości między autami, która w przypadku połączenia sztywnego wynosi maksymalnie 3 metry, a luźnego od 4 do 6 metrów. Jazda musi być płynna, spokojna, linia holująca powinna być ciągle napięta. Decydując się na samodzielne holowanie, należy zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie samochody się do tego nadają. Czasami chęć zaoszczędzenia paru groszy, może spowodować, że samochód będzie wymagał dużo droższej naprawy. Jeżeli samochód ma automatyczną skrzynię biegu, łatwo może dojść do uszkodzenia panewek, zestawów planetarnych oraz pompy olejowej. Ryzykowne może być również holowanie aut z automatyczną skrzynią biegów lub napędem elektrycznym. W takim wypadku oszczędności będą tylko pozorne…

Pracownik pomocy drogowej - prawidłowy załadunek samochodu pozwoli uniknąć dalszych zniszczeń

Pracownik pomocy drogowej – prawidłowy załadunek samochodu pozwoli uniknąć dalszych zniszczeń

Czy holowanie przez specjalistyczną firmę jest drogie?

Wiele osób rezygnuje z pomocy profesjonalistów, ponieważ obawia się wysokich kosztów. To błąd, bo holowanie kosztuje ok. 100-200 zł, a eliminuje ryzyko dalszego uszkodzenia pojazdu. Firmy świadczące tego typu usługi mają odpowiedni sprzęt, są w stanie odholować różne pojazdy, np. motocykle, samochody osobowe, pojazdy dostawcze, ciężarówki, maszyny rolnicze i budowlane. Lawety pomocy drogowej posiadają odpowiednie certyfikaty, są bezpieczne. Nie ma znaczenia stan samochodu oraz przyczyna awarii. Holowanie odbywa się w profesjonalny sposób, pracownicy wiedzą, jak odpowiednio zabezpieczyć samochód oraz miejsce wypadku. Co ważne, usługi holownicze dostępne są 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jeżeli auto trzeba będzie odholować w nocy lub święta, nie trzeba fatygować znajomych. Wystarczy zadzwonić na pomoc drogową, a dyżurujący pracownik szybo wyśle na miejsce odpowiednią ekipę.

Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze

Zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie na drodze

Holowaniem pojazdów zajmuję się już od ponad 20 lat. Doskonale zdaję sobie sprawę, że wiele osób niechętnie korzysta z oferty pomocy drogowej, ale pora to zmienić. Usługi, które oferuje moja firma, cechuje wysoka jakość oraz atrakcyjne ceny. Zatrudniam osoby, które pasjonują się motoryzacją, a do każdego klienta podchodzą z empatią i szacunkiem. Zajmujemy się przede wszystkim holowaniem, mamy nowoczesne lawety i holowniki, ale świadczymy również inne usługi. Pomożemy wykonać drobne naprawy na drodze, dowieziemy paliwo, wyciągniemy z rowu. Pomoc drogowa zawsze do usług. Wystarczy zadzwonić, a szybko zjawimy się miejscu. Zapraszam do kontaktu.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij