projekt domu grafika

Dlaczego wybór odpowiedniej elewacji domu ma tak duże znaczenie? Krótki poradnik o oszczędności, ale i efektach wizualnych

Wykończenie elewacji powinno być nie tylko efektowne, ale również gwarantować trwałość na lata. Można zdecydować się na tradycyjny tynk, kamień, ceramikę, a nawet tapetę elewacyjną. Zatem dziś zastanowimy się, dlaczego wybór odpowiedniej elewacji domu ma ogromne znaczenie i jak wpływa na oszczędność, a także efekty wizualne.

Odpowiedni materiał ogranicza konieczność mycia elewacji

tynk elewacja

Nie każdy materiał jest tak samo odporny na zabrudzenia, a jak wiadomo najbardziej narażone są jasne tynki i kamienie. Mycie elewacji odbywa się z użyciem wody pod dużym ciśnieniem, co musi wytrzymać materiał, a dodatkowo nie może być on nasiąkliwy. Jak wiadomo kamienie są porowate, dlatego po umyciu i osuszeniu takiej elewacji czekać nas jeszcze będzie dodatkowa, ponowna impregnacja. Jeśli chodzi o jasne tynki to najlepiej myją się silikonowe. Czasem wystarczy, że spadnie solidna ilość deszczu i tynk prezentuje się równie dobrze jak wcześniej. Zatem tu nawet możemy zaoszczędzić na usłudze mycia elewacji.

Właściwie dobrany kolor powoduje, że tynku nie trzeba często odświeżać

Już wiemy, że jasne tynki może nie tyle bardziej się brudzą, co zanieczyszczenia są na nich bardziej widoczne. Częste mycie może również powodować, że kolor nie będzie taki jak wcześniej i konieczne będzie częstsze odświeżanie. Malowanie tynku to niemały wydatek, zwłaszcza jeśli dom ma sporą powierzchnię, dlatego warto zastanowić się przy doborze koloru, zwłaszcza jeśli z danego kierunku często pada deszcz. Jeśli koniecznie chce się zastosować jasny kolor, to można zdecydować się na niego od tej strony, gdzie najrzadziej pada i ściana nie jest tak zamoknięta, jak w innych miejscach. Trzeba zwrócić uwagę nie tylko na deszcz, ale również zanieczyszczenia. Dym z kominów powoduje, że na elewacji osadza się sadza, co powoduje, że kolor staje się bardziej szary. Zatem zamiast wybierać beże, czy jasne pastele, lepiej postawić w takiej sytuacji na szarości czy błękity albo połączenie tych dwóch barw tynku. Nie będziesz wtedy denerwować się, że sąsiad pali węglem w piecu, a dym leci prosto na Twoją elewację. Wszak jak do tej pory każdy ma prawo wyboru sposobu ogrzewania i z zanieczyszczeniem trzeba się pogodzić, stosując rolety zewnętrzne i ciemniejsze kolory elewacji, a także filtry oczyszczające pochodzące z wentylacji powietrze.

Wybór materiałów ceramicznych gwarantuje brak konieczności impregnacji

Możesz oszczędzić nie tylko na czyszczeniu, czy malowaniu, ale również impregnacji, jeśli zdecydujesz się na elewację ceramiczną. Projekt elewacji domu może zakładać zastosowanie płytek na całej elewacji bądź w jej newralgicznych punktach, najbardziej narażonych na zabrudzenia i wilgoć. Zatem niewątpliwie płytkami można pokryć cokół, a także dolną część elewacji, np. parter, a w przypadku piętra zdecydować się na wysoce odporny na wilgoć tynk. Płytek ceramicznych nie trzeba impregnować, gdyż wystarczy wybrać mrozoodporne fugi. Sposób wyrabiania płytek gwarantuje ich odporność zarówno na wysoką, jak i niską temperaturę. Oczywiście nowoczesną bryłę można pokryć w płytkach wielkoformatowych, które często używane są również do aranżacji terenu wokół przydomowych basenów. Warto wiedzieć, że płytki ceramiczne są wysoce odporne na promieniowanie UV, także nie będziemy mieć problemu z utratą koloru, jak w przypadku tynku.

Naturalny materiał może być świetnym izolatorem, ale musisz liczyć się z konserwacją

drewniana elewacja

Oszczędność może dotyczyć także ocieplania i docieplania budynku. Jeśli dom jest odpowiednio wykończony to jego zapotrzebowanie na ciepło będzie mniejsze. Jest to wykorzystywane przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych. Naturalny materiał, taki jak kamień czy drewno może być świetnym izolatorem i jest wykorzystywany na „chłodniejszych” ścianach. Z kolei na słonecznych stosuje się duże przeszklenia, przy zachowaniu szczelnego montażu. Takie rozwiązanie sprawia, że dogrzewanie naturalnymi źródłami energii wystarcza, a dodatkowo tej energii wydatkuje się znacznie mniej. Jednak ekologia i ekonomia nie są zapewnione w stu procentach, gdyż naturalny materiał okresowo trzeba impregnować, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Oczywiście warto wybierać impregnaty oparte na naturalnych składnikach.

Efektownie i funkcjonalnie urządzona elewacja nie będzie bardzo tania. Jeśli zaoszczędzimy na materiale, to będziemy musieli liczyć się z dodatkowymi kosztami konserwacji, a także docieplania, dlatego oszczędność jest ważna, ale nie przesadna.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij