Grzejnik elektryczny łazienkowy – kiedy wybrać takie rozwiązanie?

Grzejnik elektryczny łazienkowy może stanowić samodzielne urządzenie grzewcze, jednak często pełni również funkcję dogrzewającą dla centralnego ogrzewania z miejskiego cieplika, kotła gazowego, olejowego czy na paliwa stałe.

Czym jest elektryczny grzejnik łazienkowy?

W odróżnieniu od klasycznych, grzejnik elektryczny łazienkowy nie jest wymiennikiem ogrzewającym pomieszczenie za pomocą znajdującej się w nim ciepłej wody dostarczanej przez instalację grzewczą. Grzejnik elektryczny przetwarza prąd na ciepło i w ten sposób ogrzewa wnętrze, w którym się znajduje. Ten rodzaj grzejnika wymaga podłączenia do instalacji elektrycznej. Dostępne w handlu urządzenia wyposażone są w krótki przewód zakończony wtyczką, który po prostu wpina się do zwykłego gniazdka elektrycznego.

Niektóre grzejniki wyposażone są w wyłącznik, który pozwala na odłączenie ich od zasilania bez wyjmowania wtyczki, inne modele można odłączyć jedynie wyjmując wtyczkę z gniazdka. Grzejniki elektryczne łazienkowe mają najczęściej postać drabinek, dzięki czemu poza funkcją grzewczą, służą też często jako wieszak na ręczniki (pozwalają na ich szybkie schnięcie). Wybór dostępnych modeli jest bardzo duży – poza klasycznymi, białymi drabinkami, użytkownicy bez problemu znajdą również grzejniki grafitowe, czarne, srebrne czy w wielu innych kolorach.

Grzejnik elektryczny w łazience – kiedy może się przydać?

Grzejniki elektryczne w łazience mogą stanowić część całego systemu grzewczego opartego na prądzie. Takie ogrzewanie jest jednak bardzo drogie, choć obecnie ze względu na coraz szersze stosowanie instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii staje się bardziej opłacalne.

Najczęściej jednak elektryczny grzejnik w łazience wspomaga ogrzewanie centralne lub gazowe. W nowych domach mocuje się go dla wspomagania ogrzewania podłogowego lub w charakterze urządzenia grzewczego poza sezonem. Co to oznacza? Ogrzewanie podłogowe w łazienkach, zwłaszcza dużych, wyposażonych w okno, podczas dużych spadków temperatury na zewnątrz może okazać się niewystarczające jeśli użytkownikowi zależy na uzyskaniu wysokiej temperatury. Wówczas grzejnik elektryczny może działać uzupełniająco dla podstawowego ogrzewania, jakim jest podłogówka.

Czytaj:  Jak odnowić wnętrze za niewielkie pieniądze?

Taki grzejnik doskonale sprawdza się również w sezonie wiosenno-letnim. Po wyłączeniu centralnego ogrzewania z powodu wyższych temperatur na zewnątrz, podczas chłodniejszych dni w łazience może być niewystarczająco ciepło. Grzejnik elektryczny pozwala wówczas na okresowe ogrzanie tego pomieszczenia, np. podczas kąpieli.

Joanna Borowik

Joanna Borowik

Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie w Białymstoku, specjalizuje się w reportażach dotyczących społecznych inicjatyw oraz kultury regionu. Prywatnie miłośniczka historii miasta i entuzjastka literatury.

Artykuły: 12

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *