W ostatnim czasie inwestycje termomodernizacyjne zaczęły być coraz bardziej popularne. Związane jest to również z restrykcjami dotyczącymi emisji spalin i dążenia do ich redukcji w ramach rezolucji parlamentu europejskiego dotyczących redukcji emisji gazów cieplarnianych na rok 2030 oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Wiele firm zatem decyduje się na termomodernizację. Jak wykonać ją szybko i skutecznie przeprowadzić? Co ma najistotniejsze znaczenie – tego dowiecie się z naszego poradnika.
Po pierwsze: ocieplenie ścian i stropów w szybki i profesjonalny sposób
Na pewno elementem termomodernizacji starych, wysłużonych budynków firmowych może być ich ocieplenie lub docieplenie. Standardowo używa się styropianu lub wełny mineralnej. W przypadku ocieplania dachów i stropów można wykorzystać również piankę poliuretanową, która zapewnia nie tylko szybkie wykonanie ocieplenia, ale również niezwykle szczelne. Zwłaszcza w przypadku ocieplenia wełną trzeba dbać, by nie powstały mostki termiczne. Czasem konieczne jest dołożenie drugiej warstwy ocieplenia poddasza, co pozwala poprawić izolacyjność o kilkadziesiąt procent. Materiały budowlane mogą być dostarczane przez podnośnik teleskopowy. W ten sposób również przyspiesza się tempo prac. Dotyczy to również wymiany pokrycia dachowego, które nieraz również jest konieczne. Warszawa jest miastem, gdzie można zakupić, jak i wynająć taki sprzęt, wystarczy przejrzeć ofertę na stronie bozer.pl i przekonać się, że wybór jest ogromny, zatem można wybrać sprzęt dostosowany zarówno do ciężaru materiału, o odpowiednim udźwigu, jak i również gwarantujący podnoszenie na odpowiednią wysokość.
Po drugie: wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne
Skuteczna termomodernizacja to rzecz jasna również wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Możliwości jest wiele. Maty grzewcze zasilane panelami fotowoltaicznymi to jedna z opcji. Ciekawą jest także wybór pompy ciepła, która energię czerpie z ziemi, wody lub powietrza. To najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania budynku w połączeniu z własną elektrownią, czyli fotowoltaiką. Tutaj warto sprawdzić czy oferowane są korzystne pożyczki czy też dofinansowania dla firm. Obecnie program termomodernizacji skierowany jest głównie do inwestorów prywatnych. Jednak w ramach Energia Plus można uzyskać pożyczkę w wysokości do 85% kosztów kwalifikowanych na fotowoltaikę. Konieczne jest wykonanie audytu efektywności energetycznej. Pewną zmianą będzie już zrezygnowanie z pieców węglowych na rzecz kondensacyjnych zasilanych biomasą lub gazem. Stosując nowoczesne rozwiązania można zmniejszyć emisję szkodliwych związków do atmosfery.
Po trzecie: wymiana stolarki okiennej dla ograniczenia mostków termicznych
Bardzo stare budynki nie raz wyposażone są w drewniane i nieszczelne okna. Ciągle takich nie brakuje. Zatem jeśli budynek firmy wyposażony jest w stare i nieszczelne okna lub chce się zwiększyć szczelność tych nowszej generacji, to warto zdecydować się na wymianę stolarki okiennej. W ten sposób można zniwelować mostki termiczne, a więc ilość ciepła, które ucieka na zewnątrz. Choć jest na to jeszcze jeden znacznie skuteczniejszy sposób.
Po czwarte: wybór wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i odpowiednich, wykwalifikowanych monterów
Na pewno instalacja wentylacji mechanicznej zamiast tradycyjnej wymaga dobrego projektu. Możliwe jest oczywiście przekształcenie starej instalacji grawitacyjnej w tę z odzyskiem ciepła. Tu oczywiście muszą być zlikwidowane kominy – zaślepione stare kanały wentylacyjne. Nowe mogą być poprowadzone w pionie i zabudowane płytami karton-gipsowymi. Oczywiście trzeba postawić na odpowiedni projekt, który zakłada wybór najbardziej efektywnej centrali wentylacyjnej z wymiennikiem ciepła, która gwarantuje odzysk na najwyższym poziomie, czyli w granicach od 80 do 90%. Choć instalacja wentylacji mechanicznej i wchodzące w jej skład elementy do tanich nie należą, to jednak eksploatacja zapewnia duże oszczędności na ogrzewaniu.
Skuteczne i szybkie przeprowadzenie termomodernizacji wymaga pozyskania odpowiedniego finansowania, a także zaangażowania wykwalifikowanych projektantów poszczególnych systemów i monterów. Niezbędny jest również sprzęt bez którego prace nie mogłyby posuwać się w szybkim tempie.