Jakie są kierunki w technikum? Sprawdzamy popularne kierunki w technikum

Edukacja przechodzi przez wiele zmian i transformacji. Po skończeniu szkoły podstawowej, obecnie zamiast gimnazjum wybieramy od razu liceum, technikum albo zawodówkę. Każda z tych szkół ma swoje plusy, jednak coraz częściej przez młodych ludzi wybierane jest właśnie technikum. Co ono daje i jakie są najpopularniejsze kierunki w tej szkole?

Czy warto wybrać technikum?

Jest wiele ścieżek kariery i rozwoju zawodowego dla młodych ludzi. Swego czasu osoby, które chciały kontynuować naukę na uczelni wyższej częściej wybierały liceum, ponieważ było i jest ono najbardziej ogólne tematycznie. Dzisiaj jednak wiele osób po technikum chce poszerzać wiedzę, którą zdobyło w szkole tematycznej.

Naukę można kontynuować w różnych zakresach tematycznych. Edukacja to jedna z kategorii serwisu alces.pl – ze strony możesz dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat kierunków kształcenia i systemu edukacyjnego.
Technikum i zawodówka to placówki, które dają uczniowi konkretny zawód, co oznacza, że już po skończeniu nauki w szkole, można rozpocząć karierę zawodową.

Technikum łączy w sobie wiedzę ogólną oraz specjalistyczną w wybranym kierunku. Szkoła ta kończy się zarówno maturą, jak i egzaminem zawodowym. Po technikum młody człowiek idzie w świat z konkretnymi umiejętnościami, więc jeśli już na wczesnym etapie jesteś ukierunkowany w konkretnej dziedzinie, jest to dobry wybór. Natomiast jeśli nadal zastanawiasz się nad swoją życiową drogą, liceum ogólnokształcące będzie lepszym pomysłem.

Jakie są popularne kierunki technikum?

Rodzajów techników jest bardzo wiele. W takiej szkole znajdą dla siebie miejsce zarówno ścisłowcy, jak i artystyczne dusze. Trzeba jednak przyznać, że technikum najczęściej wybierane jest przez osoby z ukierunkowaniem na umiejętności praktyczne. Popularne są kierunki takie jak komunikacja, informatyka, logistyka, ale dobrą renomę mają także technika fotograficzne czy plastyczne. Bardzo wiele osób wybiera także kierunki wspomagające umiejętności manualne. Dużą popularnością cieszą się technika o kierunku krawieckim, gastronomicznym czy hotelarskim. Dla osób, które planują swoją karierą w firmach lub placówkach oświatowych zaleca się takie kierunki jak finanse i rachunkowość, a także administracja. Często wybieranymi zawodami są także profesje opiekuńcze – pielęgniarstwo lub ratownictwo medyczne.

Co można robić po technikum?

Drogi kariery po technikum są praktycznie nieograniczone. Zależnie od zawodu, możliwości rozwoju jest kilka. Plusem technikum jest bez wątpienia fakt, że pracę możesz rozpocząć zaraz po szkole, a dzięki ukierunkowaniu na konkretny zawód i praktyki, które większość uczniów odbywa w szkole, wykonywać go można profesjonalnie niemal już od pierwszych chwil. Możliwości awansu w młodym wieku są więc często większe niż w przypadku osób studiujących na uczelniach wyższych.

Po technikum można więc wykonywać zarówno pracę administracyjną, jak i specjalistyczną pracę fizyczną – przykładowo, po technikum hotelarskim lub gastronomicznym wiele osób zaczyna karierę w hotelach czy restauracjach, ale często osoby te szybko zostają menadżerami czy właścicielami obiektów, w których zaczynały swoją przygodę.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij