Każdy fachowiec wie, że znalezienie odpowiedniego sprzętu ma kluczowe znacznie dla jakości wykonywanej pracy, bezpieczeństwa, a także szybkości jej wykonania. Dlatego niezbędne są nie tylko umiejętności pracowników, ale również sprzęt, którym dysponują. My dzisiaj jednak zastanowimy się, czy lepiej wybrać klasyczne rusztowania czy innowacyjne podnośniki.
Rusztowania – tanie i efektywne, ale…
Żaden pracownik remontowo-budowlany nie wyobraża sobie w swojej pracy nie korzystać z rusztowań. Są one nadal najbardziej popularne, a wybór ich rodzajów jest bardzo duży. Jednak należy pamiętać, że składanie i rozkładanie rusztowań jest czasochłonne i wymaga specjalistycznej wiedzy, wszak w tym przypadku błędy nie wchodzą w grę. Również dużym problemem jest to, gdy należy rozłożyć rusztowanie na nierównym, błotnistym terenie. Oczywiście należy również docenić liczne zalety rusztowań, gdyż sprawdzają się one do wielu prac, począwszy od ocieplania budynku aż po jego tynkowanie. Kolejną zaletą na pewno jest to, że koszty zakupu czy też wypożyczenia tego sprzętu nie są wysokie, a taka inwestycja bardzo szybko się zwróci.
Podesty ruchome na miarę XXI wieku
Branża remontowo-budowlana ciągle się rozwija. Specjaliści szukają takich rozwiązań, które przyspieszą pracę, a jednocześnie zapewnią bezpieczeństwo i komfort wszystkim pracownikom. W tym przypadku doskonałym wyborem wydają się być podnośniki, które dostępne są w wielu wariantach, tym bardziej, że wybór jest naprawdę szeroki. Do prac wewnątrz np. malowania wysokich stropów i sufitów doskonale sprawdzić się mogą podnośniki nożycowe o napędzie elektrycznym. W pracach remontowych przy wysokich wieżach budynków zabytkowych przydadzą się podesty ruchome przegubowo-teleskopowe, dzięki którym prace można wykonywać na dużych wysokościach i w trudno dostępnych miejscach. Do prac na zewnątrz, rzecz jasna, najlepsze będą podesty o napędzie spalinowym. Takie rozwiązanie nie jest drogie, gdyż można zdecydować się na wynajem, nawet z operatorem.
Zastosowanie w pracach remontowo-budowlanych
Jednym z niezbędnych kryteriów przy wyborze sprzętu do pracy jest efektywność, ale również spektrum zastosowania. Tutaj również warto porównać podesty i rusztowania. Otóż pozornie oba sprawdzą się do większości prac budowlanych. Jest jednak między nimi jedna zasadnicza różnica. Otóż większość rusztowań montowana jest bezpośrednio do elewacji, zatem nie do końca sprawdza się podczas prac konserwatorskich, gdyż jeśli nie zachowa się właściwej precyzji, bardzo łatwo można uszkodzić delikatną fakturę tynku zabytkowego budynku. Z kolei w przypadku podestów ruchomych, np. nożycowych taka ewentualność nie istnieje, wszak platforma robocza nie styka się bezpośrednio z elewacją. Jak wiadomo czas to pieniądz i szybkość wykonywanej pracy ma także olbrzymie znaczenie. Otóż należy wybierać takie maszyny, które zwyczajnie ją przyspieszą. Tutaj także przewagę mają podnośniki z Bozer.pl, wszak rusztowania wymagają stosunkowo długiego procesu rozłożenia i złożenia. Oczywiście istnieje możliwość zastosowania rusztowania warszawskiego, które jest mobilne, jednak tutaj wysokość robocza jest niewielka.
Rusztowania kontra podnośniki – the winner is…
Wybór odpowiedniego sprzętu jest bardzo ważny, szczególnie dla firm, gdyż w tym przypadku nacisk kładziony jest na szybkość wykonywanej pracy, ale również koszty eksploatacyjne. Jeśli chodzi o ten aspekt można stwierdzić, że rusztowania są tańsze, z kolei podnośniki ruchome nie wymagają długiego i mozolnego złożenia, zatem pozwalają znacząco zaoszczędzić czas. Jeżeli weźmiemy pod uwagę bezpieczeństwo to wszystko zależy od wyboru zabezpieczeń, jakie ma do dyspozycji pracownik. W przypadku rusztowań są to barierki ochronne i jednocześnie siatka zabezpieczająca, natomiast w podnośnikach stosuje się kosze zabezpieczające, a także osłonięte platformy robocze. Czy któreś z tych rozwiązań jest bezpieczniejsze? Oczywiście, że nie, gdyż na wypadki największy wpływ ma czynnik ludzki, zatem biorąc pod uwagę ryzyko wypadku, to jest ono zerowe, jeśli pracownicy stosują się do zasad BHP.
Często można usłyszeć, że wybór podnośnika wymaga dodatkowo opłacenia operatora. Oczywiście to nie do końca prawda, gdyż w przypadku gdy pracownik zatrudniony w firmie posiada odpowiednie uprawnienia, to nie trzeba wynajmować dodatkowego fachowca. W końcu rusztowania też wymagają obecności wśród ekipy remontowo-budowlanej choćby jednej osoby, która będzie kierować pracą przy bezpiecznym składaniu i demontażu rusztowań.