Oferty pracy w Białymstoku – gdzie szukać pracy?

Poznaj bieżące zapotrzebowanie na pracowników w Białymstoku. Jak skutecznie znaleźć pracę?

Sytuacja na rynku pracy w Białymstoku

Rynek pracy w obecnym trudnym dla gospodarki czasie zmienia się nie tylko w Białymstoku i województwie podlaskim, ale na terenie całego kraju. Stał się ostatnio zdecydowanie bardziej elastyczny, niż był przed pandemią. Jedne ze zmian, które w nim zaszły są krótkotrwałe, inne na stałe zagoszczą w naszej rzeczywistości.

W ciągu minionego okresu burzliwych ograniczeń, zakazów, kolejnych lockdownów, mocnej rozbudowie uległa automatyzacja wielu procesów. W wielu branżach pojawiły się rozwiązania, dzięki którym można zredukować liczbę pracowników, lecz jednocześnie dało to zatrudnienie innym m.in. informatykom, mechanikom i automatykom. Branża IT mocno zdominowała rynek pracy i tu wolnych stanowisk regularnie przybywa.

Znacząco zwiększyła się liczba pracodawców umożliwiających pracę zdalną. Skorzystają na tym osoby niepełnosprawne, a także młode matki, które mają szansę pogodzić obowiązki zawodowe z opieką nad dziećmi.

Jak prezentuje się poziom bezrobocia w Białymstoku? Stopa bezrobocia na koniec czerwca 2021 wynosiła według GUS 7%, co jest dość wysoką liczbą na tle całego kraju, dla którego było to wówczas 5,9%. Podobnie słabo wypadają przeciętne zarobki pracowników Białegostoku. Średnia pensja miesięczna w kwietniu wynosiła tu 5045,27 zł brutto, zaś średnia krajowa 5681,56 zł brutto.

Na jakie stanowiska jest najwięcej ofert?

Od lat Białystok słynie z działalności przemysłu maszynowego, elektromaszynowego, elektrotechnicznego oraz tekstylnego. Nie brakuje tu fabryk, w których produkuje się elektronikę, sprzęt medyczny. Gdzie jeszcze zwykle była i jest praca Białystok regularnie potrzebuje pracowników służby zdrowia.

Przemysłowy charakter miasta determinuje stałe zapotrzebowanie na kierowców, operatorów maszyn, stolarzy i pracowników obróbki drewna, spawaczy, ślusarzy, tapicerzy.

Duży rozwój branży budowlanej, z którym zetknęliśmy się podczas pandemii, zwiększył wolne stanowiska dla murarzy, tynkarzy, betoniarzy, zbrojarzy, kierowników budowy i inżynierów.

Zawody, na które jest mniejsze zapotrzebowanie

Ostatni okres sprawił, że rzadziej niż 2 lata temu pojawiają się ogłoszenia z branży gastronomicznej. Kelnerzy i barmani mają obecnie ograniczony wybór ofert pracy. Białystok to także miasto, w którym brakuje stanowisk dla ekonomistów, pracowników branży hotelarsko — turystycznej, specjalistów technologii żywienia i żywności.

Pomimo zmian miasto wspiera bezrobotnych, oferując programy aktywizacji zawodowej. Umożliwiają one zdobycie nowych kwalifikacji i podniesienie kompetencji. Są to między innymi liczne szkolenia, dofinansowania studiów podyplomowych czy kształcenie ustawiczne.

Gdzie szukać pracy w Białymstoku?

Najbogatszym źródłem informacji o wolnych stanowiskach są internetowe ogłoszenia o pracę Białystok. Zajrzyj na GoWork i sprawdź oferty w interesującym Cię zawodzie. Jest to ogromnie wygodna forma szukania zatrudnienia. Bądź na bieżąco i aplikuj online. Wyszukiwanie możesz zawęzić o miasto, zawód, typ umowy, którą preferujesz, rodzaj etatu, a także wysokość wynagrodzenia. Miej jednak na uwadze, że nie każdy pracodawca podaje stawkę od razu na poziomie ogłoszenia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij